بندر مهم و مرکز تجاری و گردشگری کشور ما کجاست؟

بیشتر کشورهایی که دارای مرز ساحلی هستند علاوه بر پایتخت سیاسی خود، دارای یک شهر بندری بزرگ هستند که معمولا حتی از پایتخت هم بزرگتر و معروف تر است. مثلا در امارات متحده شهر ابوظبی پایتخت سیاسی است و لی دبی صرفا یک شهر بندری بزرگ است!

اما می بینید که این شهر بندری چنان معروف شده که حتی بسیاری از
مردم دنیا، آن را به عنوان «کشور دبی» میشناسند! نمونه اش آگهی های تبلیغاتی مختلفی که توی روزنامه های کشور خودمان میبینیم! بارها دیده ام که در این آگهی ها نوشته شده “تور کشور دبی”!!!

و یا در ترکیه آنکارا پایتخت است اما شهر بندری استانبول اکنون به یکی از مراکز مهم گردشگری و تجارت غرب آسیا تبدیل شده است. در عربستان سعودی ریاض پایتخت است ولی بندر جده محل ورود و خروج اصلی کالا و مسافرین است.
در پاکستان شهر اسلام آباد با حدود یک میلیون نفر جمعیت پایتخت شده است و بندر کراچی با حدود 15 میلیون نفر جمعیت مرکز تجارت این کشور. در هندوستان هم شهر دهلی به عنوان پایتخت است و بندر بمبئی به عنوان مرکز تجارت و گردشگری هند. در چین پکن پایتخت است ولی دهها شهر بندری دیگر از جمله شانگهای، شنزن و گوانگجو مرکز تجارت جهان شده اند.

این جریان در استرالیا نیز به همین گونه است. در آنجا شهری به نام کانبرا پایتخت است که خیلی از مردم ما حتی اسمش را نشنیده اند اما بندر سیدنی و بندر ملبورن شهرهایی هستند که مردم دنیا از استرالیا به یاد دارند. در آفریقای جنوبی ژوهانسبورگ پایتخت است و بندر کیپ تاون مرکز تجارت قاره آفریقا شده است.

در قاره اروپا مثالهای متعددی برای این گفته ها وجود دارد. مثلا در فرانسه پایتخت پاریس است و بندر مارسی. در اسپانیا پایتخت مادرید است و بندر بارسلون. در انگلستان پایتخت لندن است و بندر منچستر. در قاره آمریکا هم همینطور در کشور برزیل پایتخت شهر برازیلیا است و بندر ریودوژانیرو و در ایالات متحده پایتخت واشنگتن است و بندر نیویورک.

خوب میبینیم که در همه جای دنیا رویه همین بوده و هست…

مشخص است که پایتخت بودن در کشور ما به تهران واگذار شده است…

اما به نظر شما

“بندر مهم و مرکز تجاری و گردشگری کشور ما”کجاست؟

لینک کانال ایرانگردی در تلگرام :

https://telegram.me/joinchat/DoD6hEEuwNrNF6h_XO5lcQ

 

لینک کانال ایرانشناسی :

https://telegram.me/joinchat/CSKFTTulf6yXcDQ0J56Bjw
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *